Zabezpiecz telefon przed podróżą
Zabezpiecz telefon przed podróżą
W dobie cyfryzacji telefon służy nie tylko do komunikacji, ale jest również przechowalnią ważnych danych, metodą płatności elektronicznych, urządzeniem do logowania na profile w mediach społecznościowych i aplikacjach firmowych. Powinniśmy więc szczególnie o niego dbać.
A oprócz ryzyka utraty telefonu — zgubienia lub kradzieży — problem stanowią również cyberzagrożenia, takie jak phishing, smsishing, vishing.
Bądź więc świadomym użytkownikiem telefonu i poznaj metody, jak się zabezpieczyć. Poniżej sześć kluczowych obszarów, które przybliżą Ci sposoby ochrony Twojego urządzenia w podróży i umożliwią Ci zmniejszenie szkód w przypadku jego utraty.
1. Silne hasło i dwuetapowe uwierzytelnianie
Zabezpiecz telefon i dostęp do aplikacji unikalnymi hasłami, które będą trudne do odgadnięcia nawet dla osób, które znają Cię bliżej. Wybierz takie, które ciężko będzie złamać atakiem słownikowym. Złożone hasła, zawierające litery, cyfry i znaki specjalne, znacząco zwiększają Twój poziom bezpieczeństwa.

Tylko jak je zapamiętać?
Użyteczny będzie menadżer haseł (sprawdź aplikacje rekomendowane przez Privacy Tools – https://www.privacytools.io/secure-password-manager), który wygeneruje i przechowa unikalne hasła dostępowe do wszystkich aplikacji, portali i sklepów, z których korzystasz, a dodatkowo może ochronić Cię przed phishingiem, ostrzegając o wejściu na fałszywą stronę logowania.
Cykliczna zmiana Twoich danych uwierzytelniających zwiększa bezpieczeństwo na wypadek wycieku lub przejęcia Twojego hasła.
Włącz dwuskładnikowe uwierzytelnianie tam, gdzie to możliwe – wydłuża proces logowania, ale dodaje dodatkową warstwę bezpieczeństwa.
Ciekawostka: Na stronie NordPass – https://nordpass.com/most-common-passwords-list/ znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych przez użytkowników haseł oraz czas, który jest potrzebny, aby je złamać.
2. Kopie zapasowe w chmurze
Zainstaluj oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych w chmurze np. GoogleOne, OneDrive dla Androida czy iCloud dla iOS (sprawdź rekomendowane przez Privacy Tools https://www.privacytools.io/encrypted-cloud-storage).
Cyklicznie twórz kopie zapasowe, by zabezpieczyć się przed utratą danych.
Unikaj publicznych sieci Wi-Fi podczas synchronizacji danych z chmurą. Regularnie weryfikuj, czy masz wystarczająco miejsca na kopie zapasowe.
3. Zdalne śledzenie lokalizacji
Korzystaj z funkcji takich jak „Find My Device” dla Androida czy „Find My” dla iOS. Dzięki nim możesz w każdej chwili sprawdzić, gdzie znajduje się Twoje urządzenie.
Przetestuj działanie lokalizacji, żeby robić to sprawnie.
Potrzebujesz pomocy we włączeniu tej funkcji? Zerknij do naszego poradnika!
Niektóre aplikacje dodatkowo oferują funkcję alarmu, który uruchamia głośny dźwięk z telefonu, nawet jeśli pozostaje w trybie wyciszenia.
Pamiętaj, że śledzenie może nie zadziałać, jeśli telefon zostanie wyłączony lub ktoś usunie kartę SIM.
4. Zdalne blokowanie i czyszczenie urządzenia
Naucz się zdalnie blokować i czyścić zawartość telefonu z innego urządzenia. Aplikacje takie jak „Find My Device” dla Androida czy „Find My” dla iOS mają swoje wersje przeglądarkowe, które z łatwością uruchomisz na innym urządzeniu podłączonym do Internetu i umożliwią Ci usunięcie danych z telefonu. W przypadku kradzieży takie działanie mogą zabezpieczyć informacje i Twoje finanse.
Pamiętaj, żeby wylogować się z aktywnych sesji na innych urządzeniach.
5. Bezpieczne przechowywanie
Kolejny ważny punkt to zadbanie o fizyczne bezpieczeństwo urządzenia.
- Zabezpiecz telefon ochronnym etui i szkłem hartowanym.
- Noś telefon w ręku lub schowany w bezpiecznym miejscu. Telefon jest mniej narażony na kradzież lub zgubienie w wewnętrznych kieszeniach kurtek, przednich kieszeniach spodni, w zamkniętych na zamek torbach lub plecakach.
- Jesteś kierowcą? W samochodzie korzystaj z uchwytu na telefon. Utrzyma urządzenie w jednym miejscu, nawet podczas gwałtownego hamowania, a jednocześnie telefon będzie dostępny na wyciągnięcie ręki.
- W hotelu zostawiaj telefon w sejfie, a w miejscach publicznych miej go zawsze przy sobie.
Nigdy nie zostawiaj telefonu np. na stoliku w kawiarni czy na siedzeniu w samochodzie.
6. Pamiętaj o dobrych praktykach
- Używaj VPN korzystając z aplikacji firmowych.
- Wyłączaj Bluetooth w miejscach publicznych.
- Regularnie sprawdzaj, które urządzenia mają dostęp do Twoich kont (np. w ustawieniach firmowej poczty, mediach społecznościowych i komunikatorach).
- Sprawdzaj ostatnie logowania do aplikacji.
- Blokuj telefon po użyciu, ustaw auto-blokadę.
- Korzystaj z aplikacji antywirusowej.
- Regularnie aktualizuj oprogramowanie i aplikacje na telefonie.
- Dbaj o swoją edukację security awareness.
W cyfrowym świecie, ochrona Twojego telefonu jest równie istotna jak troska o bezpieczeństwo domu lub samochodu. Właściwie przygotowane urządzenie, zwłaszcza przed podróżą, ostrożność i świadomość zagrożeń są kluczem do ochrony Twoich prywatnych danych oraz, nierzadko, dostępu do firmowych zasobów.