Serce w niebezpieczeństwie!
Serce w niebezpieczeństwie!
Wielkimi krokami zbliża się święto zakochanych – dla jednych czas celebrowania miłości, dla innych chwile większego odczuwania samotności. Wśród tej drugiej grupy jest wiele osób, które poszukują swojej bratniej duszy przez Internet. Niestety jest to okazja dla cyberprzestępców, którzy podobnie jak miłość – atakują znienacka, w najmniej spodziewanym momencie… Warto się dowiedzieć, jak działają.
Samotni na celowniku
Samotni i spragnieni bliskości – takie osoby są łatwym celem manipulacji hakerów. Ich sztuczki, kłamstwa i zagrywki mogą doprowadzić nie tylko do strat materialnych, ale i… do złamanego serca.
Jednym z najpopularniejszych oszustw jest catphishing, czyli podszywania się pod inną osobę w Internecie, w celu nawiązania emocjonalnej więzi i wykorzystanie jej w odpowiednim momencie do wyłudzenia pieniędzy, zdobycia poufnych informacji lub osiągnięcia innych korzyści.
Kłamstwo najczęściej wychodzi na światło dzienne wtedy, gdy jest już za późno, by bezpiecznie i bez żadnych konsekwencji wycofać się z wirtualnej, romantycznej relacji.
Jeśli jesteś w gronie tych, którzy poszukują miłości w Internecie, lub miłość sama odnalazła Ciebie – analizuj rozwój Waszej znajomości, uważaj, żeby nie wpaść w pułapki cyberprzestępców.
W tym artykule opisaliśmy triki najczęściej stosowane przez oszustów, żeby zwiększyć Twoje szanse na zdemaskowanie internetowego oszusta.
Żołnierz z Ameryki, lekarz, pielęgniarka przebywająca na misji
Lub samotny mężczyzna zza granicy, wdowiec z córeczką, bogaty, przyjezdny przedsiębiorca, bizneswoman, członek rodziny królewskiej, książę, arystokratka, agentka lub agent tajnych służb, celebryta. Osób, pod które podszywają się przestępcy jest wiele, ale schematy rozwoju relacji są podobne.
Ofiarami są najczęściej kobiety, którym oszust albo grupa przestępców daje to, czego potrzebują – zrozumienie, wsparcie, zainteresowanie, miłość, zaufanie.
Rozmówca prawi komplementy, okazuje sporo czułości, pamięta, o której kończysz pracę, co lubisz robić, jak spędzasz dzień, poznaje Twoje marzenia. Wszystko po to, by pokazać, że mu bardzo na Tobie zależy.
Zazwyczaj z powodu dużej odległości, wymagającej pracy, konieczności zachowania tajemnicy służbowej, chwilowo nie możecie się zdzwonić lub spotkać albo zaplanowane spotkanie w ostatniej chwili musi zostać przełożone na inny termin.
Z czasem Twoja druga połówka się otwiera i zaczyna opowiadać więcej o sobie. Wkrótce wyznaje Ci miłość i zaczyna planować z Tobą Waszą przyszłość. Pokazuje Ci zdjęcia domów, w których możecie zamieszkać. Mówi o prezentach, którymi chcę Cię obdarować (przesyła nawet ich zdjęcia!).
Internetowy oszust może nawet wysłać do Ciebie prezent, żeby rozwiać Twoje wątpliwości i potwierdzić swoje uczucia i status materialny. Dopowiemy tylko, że wysyłając paczkę, poczta i inne firmy kurierskie nie weryfikują danych nadawcy, a w przypadku zorganizowanych grup – przestępcy są w stanie wysłać przesyłkę z wielu miejsc na świecie.
W końcu nadchodzi dzień, w którym dowiadujesz się o chwilowej niedyspozycji, problemie finansowym, potrzebie pilnego dofinansowania biznesu, nagłym podatku do zapłacenia, chorobie, wypadku Twojej “drugiej połówki” lub członków jego najbliższej rodziny. Niewykluczone, że “ukochana” osoba będzie zapewniać, że ma pieniądze, lecz z powodu skomplikowanych procedur lub zbyt długiego czasu oczekiwania, chwilowo ma związane ręce. Pada prośba o pożyczkę lub, jeżeli relacja jest na pożądanym przez oszusta etapie, propozycja pomocy wychodzi od Ciebie! Uwaga – bardzo często przestępca podaje nietypowy sposób na przekazanie mu pieniędzy.
Finał jest taki, że tracisz pieniądze. Po wykonaniu przelewu internetowa miłość rozpływa się w powietrzu, związek przechodzi w fazę wygaszania (żeby nie budzić Twoich podejrzeń) lub przestępca odpowiednio podtrzymując Waszą znajomość będzie w dalszym ciągu Tobą manipulował, wykorzystując Twoje uczucia, aby wielokrotnie uzyskać pomoc.
Wizerunek, szczegóły komunikacji i grę pozorów cyberprzestępcy dostosowują do postaci, w którą się wcielają oraz do Twoich reakcji. A scenariusz jest podobny – na pierwszym etapie celem jest rozkochać ofiarę w sobie, a następnie wykorzystać to uczucie do osiągnięcia korzyści materialnych lub innych.
Bywa, że rozkochana osoba zaciąga jedną lub wiele pożyczek tylko po to, by wyciągnąć z tarapatów swoją miłość.
Inne przykłady miłosnych pułapek
- Na Twoją skrzynkę e-mail trafiła kartka od tajemniczego właściciela? Zachowaj czujność! Wcale nie musi to być wyznanie miłości! Niewykluczone, że to phishing, który zawiera miłosny pretekst do otwarcia załącznika, który zainfekuje Twoje urządzenie lub wciągnie Cię w komunikację.
- Twoja relacja Internetowa nabiera intymnego charakteru? Uważaj na odkrywanie swojego ciała on-line, bo znanym działaniem przestępców jest nagranie wideo lub zrobienie zdjęć i szantażowanie swoich ofiar ich opublikowaniem.
- Poszukujesz miłości i chcesz skorzystać z portalu randkowego? Wybierz wiarygodny, żeby nie stracić swoich danych, w tym bankowych, jeżeli aplikacja, z której chcesz skorzystać, pobiera opłaty.
- Konkursy randkowe i loterie miłosne również mogą być organizowane przez cyberprzestępców, żeby zebrać jak najwięcej informacji o Tobie.
Źródła namiętności
Najczęstsze sposoby dotarcia internetowych oszustów do swoich ofiar:
- portale randkowe,
- przez e-mail bezpośredni, w tym phishing,
- wiadomość w social mediach,
- wiadomość w komunikatorze,
- przez reklamy w portalach randkowych, social mediach i wyszukiwarkach, na innych stronach.
By miłość nie była ślepa
Nawet jeśli w Twoim brzuchu pojawiły się motyle i chcesz, by ten stan trwał jak najdłużej, pamiętaj o zdrowym rozsądku. Upewniaj się, że osoba, z którą rozmawiasz nie jest zwykłym naciągaczem. I choć to mało romantyczne, proponujemy Ci, żeby zacząć znajomość od prześwietlenia rozmówcy i analizy budującej się relacji.
Co powinno wzbudzić Twoją czujność?
- Zdjęcie pochodzi z banku zdjęć lub należy do innej osoby (skorzystaj z wyszukiwania obrazem, żeby to sprawdzić skorzystaj z wyszukiwarki Google lub TinEye).
- Idealny profil rozmówcy.
- Detale ze zdjęcia nie pasują do opisu profilu osoby.
- Relacja rozwija się bardzo szybko – słyszysz wyznanie miłości po kilku(nastu) dniach znajomości.
- Rozmówcy zależy na szybkim przekierowaniu komunikacji poza serwis randkowy. Powodem może być to, że wiele z nich ma dodatkowe zabezpieczenia przed oszustami.
- Zwlekanie z rozmową na wideo.
- Pytania o Twoją sytuacje materialną, zarobki.
- Unikanie spotkania na żywo.
- Prośba o wysłanie intymnych zdjęć lub prowokowanie intymnych sytuacji online.
- Prośba o pieniądze (ratujące życie, na chwilę, odda z nawiązką, taka mała kwota nie ma znaczenia, bo wkrótce będziecie mieszkać razem)
- Prośba o przekazanie pieniędzy w nietypowy sposób lub innej osobie.
Cyberprzestępcy wykorzystują emocje i potrzebę miłości nie tylko w Walentynki. Zachowaj ostrożność nawet jeśli osoba, która uśmiecha się do Ciebie ze zdjęcia jest wyjątkowo atrakcyjna, a treść wiadomości wprawia Cię w cudowny nastrój!
Pamiętaj! Im więcej informacji o sobie przekażesz, tym łatwiej będzie Tobą manipulować. A rzeczywistość może się okazać bardzo brutalna. Źle ulokowane uczucia mogą Cię wpędzić nie tylko problemy finansowe, ale też emocjonalne, łamiąc serce i wpędzając w depresję.
Życzymy właściwego lokowania uczuć i romantycznej miłości!