fbpx

Blog

Jak ochronić firmę przed atakiem BEC?

Wiedza

Jak ochronić firmę przed atakiem BEC?

BEC (Business Email Compromise) to rodzaj ataków wykorzystujących manipulacje socjotechniczne, w których oszust podszywa się pod pracownika lub współpracownika firmy i wysyła fałszywe wiadomości e-mail, w celu wyłudzenia pieniędzy, danych lub osiągnięcia innych korzyści. Opisy sposobów działania cyberprzestępców oraz przykłady skutecznie przeprowadzonych i zarazem bardzo dotkliwych w skutkach dla firm ataków BEC, wymierzonych również w polskie przedsiębiorstwa przeczytasz w naszym artykule “Dlaczego Business E-mail Compromise zagraża Twojej firmie 

Ochrona przed atakiem BEC jest ważnym zadaniem dla każdej organizacji. Hakerzy używają szerokiego wachlarza sztuczek, manipulacji i technik wywierania wpływu, aby zdobyć zaufanie pracownika i przeprowadzić atak. Niezależnie od branży w jakiej działa Twoja firma oraz od jej wielkości, Twoi pracownicy są potencjalnym celem ataku BEC i bezpieczeństwo Twojej firmy będzie ostatecznie zależało od ich uważności, umiejętności rozpoznania ataku phishingowego i odpowiedniej reakcji. 

Edukacja pracowników jest więc kluczem do skutecznej obrony przed atakiem BEC. Każdy pracownik powinien być świadomy zagrożeń i wytrenowany do obrony siebie i firmy.  

Jak przygotować pracowników do obrony przed atakami BEC?

  1. Przeprowadzaj regularne, praktyczne szkolenia i testuj umiejętności pracowników. To zwiększy ich czujność, rozwinie zdolność do rozpoznawania potencjalnych ataków BEC i nauczy obrony przed tego typu atakami hakerskimi. Dzięki praktycznym treningom pracownicy będą traktować cyberbezpieczeństwo priorytetowo i utrzymasz ich zaangażowanie w ten temat. Wyniki praktycznych testów np. w formie symulacji z zapisywaniem podjętych przez pracowników akcji pozwolą Tobie określić poziom podatności w firmie i podjąć dodatkowe działania w celu obniżenia do akceptowanego przez firmę poziomu ryzyka. 
  2. Edukuj pracowników o atakach BEC za pomocą przykładów, rozwijaj wiedzę i dostarczaj im informacje o aktualnych sposobach przeprowadzanych ataków BEC przez przestępców. 
  3. Naucz pracowników, co powinno wzbudzić ich czujność i pomóc wykryć atak BEC, np. błędna nazwa lub domena nadawcy, temat wywierający uczucie pilności lub nacisku, nietypowa forma komunikacji dla tej osoby, prośba o dane, pieniądze, zmianę rachunku do przelewu, plik, podejrzany link w treści, złe przeczucie – intuicja, która podpowiada, że coś może być nie tak. 
  4. Opracuj odpowiednie procedury do obrony firmy przed atakiem BEC i je aktualizuj. Procedury związane z bezpieczeństwem np. tworzenie i przechowywanie silnych haseł, korzystanie i udostępnianie poufnych danych, weryfikacja tożsamości, zasady dotyczące przelewów, MFA, hot spotów, powinny być jasno określone, napisane prostym i zrozumiałym dla wszystkich językiem. Każdy pracownik powinien je przeczytać, móc wyjaśnić swoje wątpliwości i zawsze mieć do nich dostęp. Cyklicznie weryfikuj u pracowników praktyczną znajomość procedur bezpieczeństwa.  
  5. Zapewnij pracownikom możliwość zgłaszania podejrzanych wiadomości e-mail do działu IT (opcja ta często występuje jako dodatek w aplikacjach pocztowych). 
  6. Zaproś pracowników do udziału w akcji wzajemnego ostrzegania o zagrożeniach.  
  7. Uświadom każdego pracownika o jego roli w tworzeniu kultury bezpieczeństwa firmy.  

Jak przygotować firmę do obrony przed atakami BEC?

  1. Po pierwsze regularnie trenuj i angażuj pracowników w temat cyberbezpieczeństwa, bo to oni w przypadku ataku BEC mogą stanowić o bezpieczeństwie Twojej firmy. Wdróż wszystkie punkty sekcji „Jak przygotować pracowników do obrony przed atakami BEC?”. 
  2. Korzystaj z zaawansowanych narzędzi ochrony i monitorowania sieci (IDS/ISP). 
  3. Upewnij się, że oprogramowanie antywirusowe w Twojej firmie jest aktualne i poprawnie skonfigurowane. 
  4. Regularnie aktualizuj oprogramowanie i systemy firmowe na serwerach i wszystkich urządzeniach pracowników.  
  5. Zaimplementuj mechanizmy SPF (Sender Policy Framework), DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting and Conformance), DKIM (DomainKeys Identified Mail) oraz system antyspamowy, aby ochronić skrzynki e-mail przed fałszywą korespondencją wewnętrzną i zautomatyzować weryfikację nadawcy wiadomości e-mail. Poproś kontrahentów o to samo, co znacznie zawęzi przestrzeń działań hakerom.  
  6. Wdróż systemy uwierzytelniania i autoryzacji we wrażliwych miejscach i systemach firmowych, wymuszające działania rekomendowane w politykach i procedurach bezpieczeństwa. 
  7. Stosuj zasadę minimalnych uprawnień w dostępie do danych. 
  8. Ustaw odpowiednie uprawnienia użytkowników na urządzeniach pracowników.  
  9. Szyfruj pocztę i dane. 
  10. Twórz i bezpiecznie przechowuj kopie zapasowe danych. Cyklicznie testuj ich odzyskiwanie. 
  11. Regularnie sprawdzaj swoje systemy i przeprowadzaj testy penetracyjne.

Pamiętaj, że skuteczna ochrona przed atakiem BEC to ciągły proces. Wymaga połączenia odpowiedniej edukacji pracowników i ich zaangażowania oraz zastosowania technologii, narzędzi i procedur bezpieczeństwa. Lepsze przygotowanie tych elementów zwiększa prawdopodobieństwo obrony przed atakami BEC. 

Sprawdź podatność swoich pracowników na ataki BEC

Wypróbuj, jak działa Praktyczny Trening Antyphishingowy