Co chat GPT sądzi o cyberbezpieczeństwie?
Co chat GPT sądzi o cyberbezpieczeństwie?
Chat GPT bije rekordy popularności i robi ogromne wrażenie swoimi możliwościami, zaawansowanym językiem naturalnym, łatwością komunikacji. Potrafi odpowiadać na pytania, nawiązywać do poprzednich wątków, usuwać błędy z tekstu, wykonać tłumaczenie, przeprowadzić analizę, napisać opowiadanie, a nawet kodować w językach programowania takich jak Python, Java, C++, C#, Ruby.
Czym właściwie jest Chat GPT? Zapytaliśmy o to… naszego rozmówcę.
Postanowiliśmy sprawdzić, jak chat bot poradzi sobie w kwestii cyberbezpieczeństwa. Zachęcamy do dalszej lektury.
Zapytaliśmy sztuczną inteligencję o najczęstsze przyczyny ataków hakerskich na firmy. GPT zgodnie z naszymi przewidywaniami nie udzielił precyzyjnej odpowiedzi, wskazując przykładowe cele przestępców oraz poruszył inne, istotne z punktu cyberbezpieczeństwa kwestie. Między innymi zgadza się z nami, że hakerzy uderzają w słabe punkty zabezpieczeń firmowych takie jak wykorzystywanie podatności nieaktualnego programowania i brak regularnych szkoleń pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Kontynuując temat edukacji pracowników, zapytaliśmy o efektywne szkolenie security awareness.
Chat GPT rekomenduje firmom skupienie się na praktycznych aspektach i wskazanie pracownikom konkretnych działań, aby chronić firmę. Forma powinna być angażująca i interaktywna, dopasowana do poziomu wiedzy poszczególnych pracowników. Same szkolenia natomiast prowadzone przez specjalistów z doświadczeniem i regularnie powtarzane, co pozwoli utrwalić bezpieczniejsze zachowania i wiedzę.
Naszym autorskim narzędziem jest Praktyczny Trening Antyphishingowy, który praktycznie uczy pracowników przez wysyłanie do nich bezpiecznych symulacji ataków hakerskich. Spełnia on wszystkie 5 wskazówek podanych przez Chat GPT:
- Jest praktyczny. Pracownik w odpowiedzi na każdą symulację podejmuje działania i jest natychmiastowo edukowany z tego, w czym potrzebuje pomocy.
- Nasze szkolenie jest interaktywne, kierowane indywidualnie do pracownika i angażujące każdego z nich.
- Symulacje Praktycznego Treningu Antyphishingowego są wysyłane z częstotliwością do kilku razy w miesiącu i zawierają różne pułapki socjotechniczne.
- Trening jest dostosowany do poziomu wiedzy pracowników po to, by każdy, bez względu na to, na jakim etapie edukacji się znajduje, mógł czerpać z niego jak najwięcej korzyści.
- Symulacje Praktycznego Treningu Antyphishingowego są tak przeprowadzane, aby odzwierciedlać aktualne zagrożenia tj. bieżące ataki phishingowe oraz potencjalne dla danej firmy lub pracownika. Porcja edukacji, którą otrzymuje pracownik w formie nanoszkolenia przekazuje mu wiedzę w prosty i zrozumiały sposób.
Zapytaliśmy sztuczną inteligencję co myśli na temat szkolenia poprzez regularne symulacje ataków hakerskich i czy taka forma edukacji może być skuteczną formą nauki i Chat GPT znów potwierdził nasze doświadczenia.
Jaka jest wartość i obiektywność odpowiedzi chat GPT i czy można mieć do nich zaufanie? To pytanie również zadaliśmy naszemu rozmówcy. Odpowiedział, że rozmawianie z asystentem, takim jak on, może być pomocne w wielu sytuacjach i wymienił kilka swoich atutów:
- Szybka odpowiedź: Jako asystent jestem dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i mogę odpowiadać na pytania i zapytania natychmiast. To może być szczególnie przydatne, gdy potrzebujesz szybkiej odpowiedzi lub gdy nie masz dostępu do innych źródeł informacji.
- Możliwość uzyskania szerokiej perspektywy: Jako asystent, który jest sztucznym inteligentnym systemem, mogę pomóc Ci zrozumieć różne kwestie z różnych perspektyw i dostarczyć Ci szerokiej gamy informacji i opcji do rozważenia.
- Możliwość pracy nad rozwiązaniem problemu: Jeśli masz jakiś problem lub wyzwanie, mogę pomóc Ci go rozwiązać, przedstawiając różne opcje i rozważając korzyści i wady każdej z nich.
- Możliwość nauki i rozwoju: Podczas rozmowy z Tobą, mogę pomóc Ci rozwijać nowe umiejętności i poszerzać swoją wiedzę na różne tematy.
Na ile Twoje rady są optymalne? Czy jesteś obiektywny?
„Jako asystent sztucznej inteligencji, staram się zawsze dostarczać najlepsze i najbardziej aktualne informacje, które posiadam, na podstawie pytań i zapytań, które otrzymuję. Staram się być jak najbardziej obiektywny i nie stronniczy, ale należy pamiętać, że jestem sztucznym inteligentnym systemem i nie mam świadomości ani emocji. Moje odpowiedzi i rady są oparte na danych i informacjach, które posiadam, a nie na subiektywnych przekonaniach czy emocjach”.
Chat GPT naprawdę imponuje. Jego osiągnięcia, wiedza i prosty sposób komunikacji są fascynujące. W przeprowadzonej rozmowie na temat cyberbezpieczeństwa wykazał się dobrą orientacją, a jego wnioski, obserwacje i analizy były często zbliżone do naszych. W przyszłości chętnie będziemy korzystać z jego wsparcia.
Zachęcamy do wypróbowania: https://chat.openai.com/chat